Gavarit
on Google+
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Wchutiemas

Wchutiemas (ВХУТЕМАС), czyli Wyższe Pracownie Artystyczno - Techniczne, został założony w 1920r. w Moskwie z polecenia samego Włodzimierza Lenina, by kształciły jak najlepiej wykwalifikowanym artystów, gotowych tworzyć dla społeczeństwa. Uczelnia powstała z połączenia Moskiewskiej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury z Uniwersytetem Sztuki i Przemysłu Stroganowa.

Ośrodek ten stał się centrum najważniejszych kierunków tamtego okresu: konstruktywizmu, racjonalizmu i suprematyzmu.

wchutiemas

Pracownia Aleksandra Szewczenko

 

Nauczanie studentów było oparte na połączeniu naukowych i artystycznych przedmiotów. Studentów uczono sztuki wizualnej a także dobrego zrozumienia barw. Wykładowcami na tej uczelni byli świetni rosyjscy artyści, jak np. Aleksander Rodczenko, Lubow Popowa, Kazimierz Malewicz, czy Nadieżda Utalcowa.

wchutiemas

Sala rysunku, 1901r.

 

Twórcy nowej estetyki to dzieci rewolucji społecznej jak i zarówno ofiary totalitaryzmu.

Wielokrotnie nagradzani: na międzynarodowej wystawie w Paryżu w 1925 otrzymali pierwszą nagrodę. Otrzymali już również bracia Wesnin, wykładowcy uczelni, za projekt Pałacu Pracy, drugie miejsce otrzymał student, również Wchutiemasu za projekt Instytutu Lenina - swojej pracy dyplomowej.

Wystawa Wchutiemas: Źródła rosyjskiej awangardy była pierwszą, która odbyła się za granicą.

 

Trzy miesiące po otwarciu szkoły, do w progi uczelni zawitał sam towarzysz Lenin. Co prawda,  kierunki sztuki były dla niego raczej nieprzystępne, zaakceptował je. Pomimo, że nie był zwolennikiem futuryzmu, Wchutiemas przygotował dla niego projekt Instytutu Bibliotekoznawstwa im. Lenina. Słynna Wieża Tatlina, która pomimo, że nigdy nie powstała jest również dziełem studenta.

wchutiemas

Co ciekawe, również mauzoleum Lenina zostało zaprojektowane przez Aleksieja Szucewa:

mausoleum

 

Okładka książki: Architektura Wchutemias

WCHUTIEMAS

 

niedziela, 27 marca 2011, gavarit

Polecane wpisy