Gavarit
on Google+
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Dzienniki Berii

Trwają przygotowania do wydania Dzienników Berii - czyli zapisków Łarwientija Berii. Ich autentyczność jest kwestionowana, począwszy od tego, że Beria nie pisał płynnie po rosyjsku, a w takim języku są one zapisane. Dodatkowo, Arsen Martinosyan, który jest autorem dwóch książek o Berii twierdzi, że najprawdopodobniej dzienniki są fałszywką. Twierdzi on, że nie ma żadnych dokumentów potwierdzających fakt, że pisał on kiedykolwiek jakieś dzienniki, poza tym jego pozycja raczej nie pozwalała na przechowywanie prywatnych zapisków, nie mówiąc o tym, że był człowiekiem zbyt zajętym, by regularnie znajdować na to czas.

Trzy tomy Dzienników Berii zostały przygotowane przez Sergieja Kremliewa, autora kilku książek na temat stalinizmu. Twierdzi on, że otrzymał kopię oryginalnych dzienników od Pawła Ławrientiewicza. Ten sam miał mu ponoć pokazać zdjęcia oryginalnych tekstów, co tylko utwierdziło Kremliewa w przekonaniu o autentyczności dzienników.

W Dziennikach Berii będzie mozna przeczytać wydarzenia z lat 1938 - 1953. Niektóre gazety, jak Komsomolska Prawda, czy Mowskowskij Komsomolec zdecydowały sie już na przedruk niektórych fragmentów.

beria

poniedziałek, 25 kwietnia 2011, gavarit

Polecane wpisy