Gavarit
on Google+
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Lewy Front Sztuki

LEF - czyli Lewy Front Sztuki, rosyjska grupa literacka działała w Moskwie od 1922r. do 1929r. Według jego twórców LEF miał tworzyć nowy etap w rozwoju futuryzmu. Gorłow, jeden z teoretyków LEF-u, uważał, że futuryzm - jako rewolucyjna sztuka, tak samo jak i marksizm - rewolucyjna nauka są przeznaczone do żywienia rewolucji.

Majakowski o powstaniu tej grupy pisał, że swoje korzenie ma w manifeście futurystycznym o nazwie "Policzek wymierzony społecznemu poczuciu smaku" (Пощечинa общественному вкусу), który został napisany przez W. Chlebnikowa, A. Kruczenika, D. Burliuka a także właśnie przez samego Majakowskiego.

Lewy Front Sztuki

Pierwszy numer Lef-u, z podpisem Majakowskiego i Brika

 

Cała filozofia zawierała się właściwie w jednym zdaniu, wypowiedzianym przez Brika: Człowiek dla nas nie jest tym, co przeżywa, ale tym co robi". W samej terminologii LEF-u "robiło się", a nie "tworzyło; nie "stwarzało", a "opracowywało" słowa - i co najważniejsze - nie "poeta", ale "majster". Nowe czasy - nowe pieśni, futuryzm nakazał "wyrzucić Puszkina, Dostojewskiego, Tołstoja ze statku współczesności" ("Сбросить Пушкина, Достоевского, Толстого с парохода современности").

osip brik

Osip Brik

 

Czasopismo LEF było podzielone na pięć działów: Program, Praktyka, Teoria, Książka, Fakty. Wiodącym działem była Teoria, LEF wykazywał duże zainteresowanie kwestiami malarstwa, teatru, czy kina. W tym dziale opublikowano także manifest Dżigi Wiertowa o perspektywach rozwoju kina (więcej o jego Człowieku z kamerą filmową tutaj).

 

Więcej o LEF:

 

 

piątek, 01 kwietnia 2011, gavarit

Polecane wpisy