Gavarit
on Google+
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Siergiej Mawrodi

21 kwietnia tego roku na ekrany kin wchodzi film PiraMMMida, w reżyserii Eldara Saławatowa. Film oparty jest na prawdziwej historii Siergieja Mawrodiego, który stworzył największą w historii Rosji piramidę finansową.

PiraMMMida

PiraMMMida

PiraMMMida

PiraMMMida

W latach 90. wraz z bratem Wieczesławem i jego żoną założyli firmę, która nazwali MMM (od początkowych liter nazwisk ich trojga).  Później juz, podczas procesów sądowych, Mawrodi nieraz powtarzał, że tak naprawdę ta firma powstała dzięki jednej osobie - jemu, a pozostałe dwie osoby, były mu potrzebne do registracji firmy. Na początku ich działalność zajmowała sie importem urządzeń komputerowych, jednak przez problemy z niepłaceniem podatków, firma musiała zmienić swój profil.

PiraMMMida

1 akcja firmy MMM, 1994r.

 

 

Ciągłe problemy z podatkami zmuszały ich do częstej zmiany profilu ich firmy. W końcu, w 1993r, pojawiła się pierwsza emisja ich akcji. Akcje, o nominale 1 tysiąca rubli zaczęto sprzedawać od 1994r. Ich ceny zaczęły rosnąć, co też spowodowało szybsze sprzedawanie się ich. Po dwóch miesiącach, Mawrodi wypuszcza tak zwane "bilety" - są one warte jedną setną ceny akcji.

PiraMMMida

50 biletów MMM

W ciągu zaledwie pół roku, ceny potrafiły wzrosnąć az o 127 razy, a liczba osób, które zakupiły takie akcje wzrosła z 2 do 5 milionów ludzi.

W telewizji i prasie cały czas pojawiały się reklamy zachęcające do kupna akcji MMM. Ich bohaterem był Lionia Gołubkow - typowy Rosjanin, który dzięki dobrym inwestycjom może zakupić żonie buty.

W lipcu 1994r. po wystąpieniu Borrysa Jelcyna, ówczesnego prezydenta, który powiedział, że "Liona Gołubkow nie kupi sobie domu w Paryżu" zaczęła sie zła passa Mawrodiego. W telewizji zaczęły się reklamy krytykujące MMM. 22 lipca 1994r MMM zakończyła swą działalność (a dokładniej została zamknięta przez policję skarbową). Mawrodi próbował potem jeszcze swoich sił w polityce-został deputowanym w Dumie Państwowej, jednak immunitet został mu uchylony; w kandydowaniu na prezydenta też mu się nie powiodło.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011, gavarit

Polecane wpisy