Gavarit
on Google+
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Panna z młotkiem - Galina Ustwolska

Jedna z najbardziej utalentowanych a zarazem niemalże zapomnianych rosyjskich kompozytorek muzyki klasycznej. Urodziła się w 1919 roku w Piotrogradzie (dzisiejszy Petersburg) i była związana z tym miastem do końca swojego życia. Studiowała w Leningradzkim Konserwatorium, gdzie jej nauczycielem był sam Dmitrij Szostakowicz, z którym wiązał ją romans. On nazywał ją swoim "muzycznym sumieniem" i bronił jej muzyki przed atakami. Ich romans trwał ponoć  aż do momentu, w którym Ustwolska odrzuciła jego zaręczyny.

Pierwsze kompozycje w latach 40. były sukcesem, grano je w największych  i najbardziej prestiżowych salach koncertowych. W ciągu zaledwie kilunastu lat sytuacja zmieniła się całkowicie Jej dzieła nie były zbyt często grane publiczne, wiadomo, że w latach 50. jej muzykę zagrano na Festiwalu Warszawska Jesień. W dodatku tylko dwa z jej utworów zostały nagrane w czasach ZSSR. Ponownie została odkryta dopiero w latach 90. na zachodzie.

Galina Ustwolska 

Galina Ustwolska

 

Przydomek "Panna z młotkiem" zawdzięcza swojej muzyce. Trudno jest uwierzyć, że tak ciężkie utwory mogły wyjść spod ręki kobiety. 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 24 lipca 2011, gavarit

Polecane wpisy

Komentarze
2011/08/01 15:39:22
Strasznie zalatuje Szostakowiczem.
-
2011/08/01 16:02:32
Wręcz odwrotnie, to Szostakowicz zalatuje Ustwolską.
-
2011/08/03 15:48:11
Ale Szostakowicz wiele swych dzieł napisał jeszcze przed Ustwolską. Nie będę się tu oczywiście kłócić, bo moim faworytem i tak pozostaje Scriabin :)