Gavarit
on Google+
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Wiera Chołodnaja

Największa gwiazda niemego kina rosyjskiego. Miała zostać baletnicą, była nawet uczennicą w Teatrze Bolszoj, występowała na scenie razem z Wierą Komisarżewską, która była jej idolką. 

Swoją pierwszą rolę zagrała w Annie Kareninie w reżyserii Władimira Gardina. Oczywiście grała Kareninę. Ale to w filmach Jewgienija Bauera zdobyła ogromna popularność: Pieśń triumfującej miłości była prawdziwym hitem i przyniosła Wierze tytuł "Królowej ekranu".

Jej filmy pojawiały się zarówno w czasie I Wojny Światowej jak i podczas rewolucji w 1917 - bywało, że nowe filmy z jej udziałem pojawiały się nawet co trzy tygodnie.

Zmarła zaledwie w wieku 25 lat. Oficjalnie była jedną z ofiar panującej wtedy pandemii grypy. Nieoficjalnie mówi się, że została otruta przez francuskiego ambasadora, który podejrzewał ja o bycie bolszewickim szpiegiem.

Co jest smutne, spekuluje się, że filmów z jej udziałem jest przynajmniej pięćdziesiąt, być może nawet około 100. Niestety do naszych czasów przetrwało zaledwie kilka nagrań.

   

 

  

 

 

 

 

środa, 27 czerwca 2012, gavarit

Polecane wpisy