Gavarit
on Google+
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Anna Anderson

W 1920 roku młoda kobieta przebywająca w szpitalu psychiatrycznym po nieudanej próbie samobójczej zaczyna się przedstawiać jako carewna Anastazja. Jej wersja zaczyna mieć grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Anderson nie była jedyną osobą podającą się za Anastazję, ale były przesłanki, które w pewien sposób potwierdzały jej wersję: po pierwsze Anderson i Anastazja były do siebie podobne pod względem fizycznym. Obydwie miały zdeformowaną lewą stopę. Co więcej, miała blizny, które jak twierdziła były śladem po ataku bolszewików.

Zdecydowanie więcej było różnic. Anderson nie znała rosyjskiego (chociaż rozumiała go), tak samo jak francuskiego i angielskiego.  Pomimo, że jej tożsamość została potwierdzona przez córkę Rasputina - Marię, ta niedługo potem cofnęła swoje zeznania. W ramach prywatnego śledztwa ustalono także, że Anna Anderson to tak naprawdę Franciszka Szankowska pochodząca z Gdańska.

To rozwiązania zagadki potrzebny był test DNA, a ten udało się zrobić dopiero po śmierci Anderson w 1994 roku. Wykazano, że Anna Anderson nie jest w żaden sposób spokrewniona z Anastazją Romanow. A jak wiadomo obecnie, w 2008 roku znaleziono dwa ciała, których zbadanie ujawniło, że należą do carskiej rodziny, najprawdopodobniej do carewicza Aleksieja i jednej z jego sióstr. 

 
 
 


 

niedziela, 19 sierpnia 2012, gavarit

Polecane wpisy