Gavarit
on Google+
stat4u
RSS
poniedziałek, 17 stycznia 2011
Pożar serca, czyli 16 smutnych esejów


Pożar serca. 16 smutnych esejów o miłości, o pisarzach rosyjskich i ich muzach autorstwa prof. T. Klimowicza to książka dla tych, którzy uwielbiają poznawać nie tylko literaturę, ale także jej twórców. Pozycja dobra nawet dla tych, którzy dotąd nie mieli większej styczności z literaturą rosyjską.

Jeżeli interesuje was prywatne życia nie tylko Puszkina, czy Tołstoja, ale także Achmatowej, Bułhakowa, czy Mandelsztama, to jak najbardziej polecam.

 

Pożar serca

wtorek, 11 stycznia 2011
Blog roku

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu Blog Roku. Od dnia dzisiejszego rozpoczyna się drugi etap i jeżeli macie ochotę zagłosować, a wciąż nie wiecie na kogo - zawsze możecie oddać głos o treści H00106 pod numerem 7122 na blog Gavarit :)

 

 

środa, 05 stycznia 2011
Lila Brik

Radziecka artystka, urodzona w Moskwie w żydowskiej rodzinie. Studiowała na moskiewskim Instytucie Architektury. Żona Osipa Maksimowicza Brika, ale też kochanka Majakowskiego.

Kiedy powiedziałam Osipowi, że Majakowski i ja zakochaliśmy się w sobie, cała nasza trójka zadecydowała nigdy się od siebie nie oddzielać.

 

lila brik

Wiktor Szkłowski, rosyjski pisarz, który należał do awangardzistów zebranych wokól Osipa Brika, tak opisywał Lilę:

She had brown eyes, a large head, is beautiful, red-haired, light, wants to become a dancer...She likes objects, earrings in the shape of golden flies, and old Russian charms, has a string of pearls and a lot of lovely trinkets, very old and familiar. She can be sad, feminine, capricious, proud, frivolous, fickle, amorous, wise, and what you will...

 

lila brik

 

Mówi się o niej, że była pierwszą kobietą w ZSSR, która założyła spodnie i prowadziła samochód.

Poeta, bard, Aleksander Gorodnicki, opowiada o niej tak:

 

poniedziałek, 03 stycznia 2011
Noworoczne przemówienie prezydenta Rosji