Gavarit
on Google+
stat4u
RSS
wtorek, 31 stycznia 2012
Psie serce

Michaił Bułhakow w swoim Psim sercu przedstawia historię profesora Prieobrażeńskiego, który za pomocą skomplikowanej operacji sprawia, że pies Szarik staje się człowiekiem. Dzisiaj brzmi to jak fantastyka, ale faktem jest, że radzieccy naukowcy byli skłonni do eksperymentów z udziałem zwierząt.

Władimir Demichow był przodownikiem, jeżeli chodzi o transplantacje narządów - nie tylko serc i płuc, jego najsłynniejszą operacją było przeszczepienie  drugiej głowy psu. Do dorosłego owczarka niemieckiego doszył głowę szczeniaka wraz z przednimi łapami. Stworzenia, które tworzył w wyniku różnych operacji nie żyły długo - żadne ze zwierząt nie przeżyło miesiąca.  W ciągu 15 lat Demichow stworzył dwadzieścia dwugłowych psów.

  

 

 

W 1940 roku powstał film Experiments in the Revival of Organisms, w którym przedstawiono operacje doktora Sergieja Bruchonienko. Zajmował się on resuscytacją organizmów w stanie śmierci klinicznej. 

 

sobota, 28 stycznia 2012
Szapito

 Nazwany najważniejszym wydarzeniem filmowym tego roku - Szapito, to zwycięzca Nagrody Specjalnej na Moskiewskim Festiwalu Filmów Fabularnych. Wyreżyserował go Sergiej Łoban na podstawie scenariusza Mariny Potapowoj. 

 

Film składa się z czterech części - "Miłość, "Przyjaźń", "Szacunek" i "Współpraca". W kinach film jest wyświetlany w dwóch częściach (100 min +110min) i już mówi się o tej tragikomedii jako kultowej.

  

 

  

 

 

strona filmu

 wywiad z reżyserem

piątek, 27 stycznia 2012
Kokosznik

Za dawnych czasów na Rusi kobiece włosy były uważane za niebezpieczne, szczególnie dla mężczyzn. Według wierzeń przyciągały złe siły. Dotyczyło to jednak tylko mężatek, niewiasty miały tutaj swobodę. Po narkyciu głowy kobiety można było od razu określić jej status społeczny.

 

K. Makowski

 

 Kokoszniki były uważane za nakrycie dla bogatych kobiet, z dobrych domów, chrześcijanek.  Ich wygląd w dużej mierze zależał od szerokości geograficznej - w centralnej Rusi były one trójkątne, na północy charakteryzowały się jednym wysokim rogiem, na południu - dwoma. 

Za czasów Piotra Wielkiego kokosznik został zakazany i na salony powrócił dopiero za sprawą Katarzyny II. Ostatecznie zniknął wraz z rewolucją.

 

 

 

W internecie można znaleźć porady jak zrobić samemu kokosznik według tradycji - kliknij tutaj, lub tutaj.  

źródła: rocaille, The Metropolitan Museum Of Art, Rus izachalnaya, Mith, wikipedia

czwartek, 26 stycznia 2012
Ulyana Sergeenko SS12 Backstage

Sergeenko staje się coraz bardziej doceniana za granicą (obecność na pokazie Jean Paul Gaultier, Diora, Chanel i nie tylko), i w sumie nie ma się czemu dziwić, zdjęcia z backstage zachwycają. 

  

źródło: ulyana sergeeenko 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6