Gavarit
on Google+
stat4u
RSS
środa, 16 stycznia 2013
Nowości wydawnicze (choć nie tylko)

1. Dziennik Mistrza i Małgorzaty

Michaił i Jelena Bułhakowowie

 

"Książka jest podzielona na dwie części. 
Pierwsza z nich to prowadzony od 1921 roku dziennik Bułhakowa, w którym opisuje swoją aklimatyzację w wielkomiejskiej i drogiej Moskwie. Nie jest to jednak tylko zapis dokumentalny jego życia. Pisarz jest świadomy, że jego notatki mogą być czytane przez pokolenia, dba więc o szczegóły. Rejestruje pozornie niemające znaczenia detale – ceny produktów, zmiany tras tramwajów czy kursy walut.

Drugą część tej książki stanowią zapiski żony, Jeleny Bułhakowej, która od 1933 roku aż do śmierci pisarza na jego prośbę i często pod dyktando skrupulatnie prowadziła wspólny dziennik małżonków. Zapiski Jeleny to gromadzone z miłością i szacunkiem słowa, myśli i wspomnienia czynów człowieka, któremu poświęciła życie."

źródło Empik (tamże do kupienia)

 

***

 

 

2. Oczami radzieckiej zabawki

Konstanty Usenko

 

"Oczami radzieckiej zabawki to barwna opowieść o rosyjskiej alternatywnej scenie muzycznej od początków punk rocka i nowej fali, aż po najnowsze produkcje z pogranicza hip-hopu, electro i innych stylów muzycznych. Z tekstów piosenek i ludzkich życiorysów, opisanych na tle społeczno-politycznej zawieruchy, wyłania się obraz współczesnej Rosji widzianej oczami pokolenia urodzonego w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Autor opowiada o bohaterach radzieckiej i rosyjskiej offowej sceny muzycznej, notując na marginesie własne wspomnienia jako uczestnik i naoczny świadek wielu opisanych wydarzeń."

źródło: Wydawnictwo Czarne

 

***

 

 

3. Dzienniki Petersburskie. Dziennik warzszawski

Zinaida Gippius

  

"osób i obraz wojenno-rewolucyjnego Petersburga. To właśnie w okresie pisania tego dziennika autorkę oraz jej męża, Dymitra Mierieżkowskiego, poznał w Petersburgu młody Józef Czapski. W 1919 roku Gippius i Mierieżkowski zbiegli z ogarniętej rewolucyjną pożogą Rosji i jakiś czas spędzili w Polsce, by ostatecznie wybrać życie na emigracji we Francji. "Dzienniki petersburskie 1914-1919" długo pozostawały znane jedynie we fragmentach, wydanych w formie książkowej w Nowym Jorku w latach osiemdziesiątych. Całość dzieła ukazała się dopiero w 1999 roku w Moskwie. Tom zawiera również fascynujący dla czytelnika polskiego "Dziennik warszawski", który obejmuje okres pobytu autorki w Warszawie po opuszczeniu ojczyzny - lata 1920-1921. Dzienniki wybitnej rosyjskiej poetki i pisarki Zinaidy Gippius (1869–1945) obejmują okres od wybuchu I wojny światowej, poprzez obalenie caratu w 1917 r. aż po zdobycie władzy przez bolszewików w 1918 roku. Autorka staje się w nich rzeczniczką inteligencji rosyjskiej, wyrażając jej stosunek do rewolucji, kreśląc zapis ówczesnych wydarzeń, sylwetki 

źródło: empik (do kupienia także w Dedalusie, po obniżonej cenie)

 

***

 

4. Limonow

Emmanuel Carrere

 

 

"Z poezji do polityki, z komunistycznej Moskwy na Manhattan, z Paryża do więziennej celi, z jednej miłości w drugą, czyli awanturnicze życie Edouarda Limonowa.

Ta niesamowita opowieść rozpoczyna się podczas II wojny światowej, by poprzez epokę Stalina, czasy zimnej wojny, pieriestrojki, krwawego konfliktu na Bałkanach zatrzymać się na latach najnowszych, pozostawiając czytelnika jeszcze oszołomionego faktem, że życie po raz kolejny prześcignęło fikcję. Wstrząsające sceny z historii Rosji XX wieku i wojny w Serbii na długo zapadają w pamięć."

źródło: wydawnictwo literackie

 

piątek, 11 stycznia 2013
Kreml nocą.

 
Koronacja Aleksandra I, 1801r

 

  

Koronacja Aleksandra II, 1856r.

 

  

Koronacja Aleksandra III, 1883r.

 

 

  
1896r.

 

  

  

  

  

  

  

  
800-lecie Moskwy 1947 r.

 

 

50-lecie rewolucji, 1967r

 

 


Tagi: Rosja
20:31, gavarit
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 stycznia 2013
Miss ZSRR

 
Pierwszy konkurs Miss ZSSR odbył się w 1988r. Na castingach zjawiały się całe tłumy młodych dziewcząt. Zwyciężyć mogła tylko jedna - Masha Kalinina. Z racji, że sponsorem konkursu była Burda, Kalinina rozpoczęła karierę modelki. Udało się jej także zagrać kilka ról w USA, niestety nie odniosła większego sukcesu.

Tagi: Rosja
13:10, gavarit
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 stycznia 2013
Rosja w 2012r. na zdjęciach.

Przede wszystkim protesty - akcja "Biały okrąg", ale też w obronie Pussy Riot. Wybory prezydenckie, łzy Putina - i znów protesty. Euro 2012, Buranowskie Babuszki, katastrofy lotnicze, powodzie i wiele innych.