Gavarit
on Google+
stat4u
RSS
sobota, 30 lipca 2011
17 sekund Achmatowej

achmatowa

piątek, 29 lipca 2011
Prawosławny dress code

 

 

 

niedziela, 24 lipca 2011
Panna z młotkiem - Galina Ustwolska

Jedna z najbardziej utalentowanych a zarazem niemalże zapomnianych rosyjskich kompozytorek muzyki klasycznej. Urodziła się w 1919 roku w Piotrogradzie (dzisiejszy Petersburg) i była związana z tym miastem do końca swojego życia. Studiowała w Leningradzkim Konserwatorium, gdzie jej nauczycielem był sam Dmitrij Szostakowicz, z którym wiązał ją romans. On nazywał ją swoim "muzycznym sumieniem" i bronił jej muzyki przed atakami. Ich romans trwał ponoć  aż do momentu, w którym Ustwolska odrzuciła jego zaręczyny.

Pierwsze kompozycje w latach 40. były sukcesem, grano je w największych  i najbardziej prestiżowych salach koncertowych. W ciągu zaledwie kilunastu lat sytuacja zmieniła się całkowicie Jej dzieła nie były zbyt często grane publiczne, wiadomo, że w latach 50. jej muzykę zagrano na Festiwalu Warszawska Jesień. W dodatku tylko dwa z jej utworów zostały nagrane w czasach ZSSR. Ponownie została odkryta dopiero w latach 90. na zachodzie.

Galina Ustwolska 

Galina Ustwolska

 

Przydomek "Panna z młotkiem" zawdzięcza swojej muzyce. Trudno jest uwierzyć, że tak ciężkie utwory mogły wyjść spod ręki kobiety. 

 

 

 

 

 

 

 

sobota, 23 lipca 2011
Chroma

Odnowiony Teatr Bolszoj będzie otwarty już za około trzy miesiące - 17 paxdziernika. Gala otwarcia będzie pokazana na żywo w telewizji a także w 600 kinach na całym świecie. Rekonstrukcja prawie dwustuletniego teatru trwa już ponad sześć lat.  21 lipca odbyła się tam premiera sztuki Chroma Wayne'a McGregora. W tle będzie można usłyszeć muzykę zespołu The White Stripes przearanżowaną przez Jobiego Tolboy.

chroma

chroma

chroma

chroma

chroma

 Zdjęcia: RIA Novosti

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8