Gavarit
on Google+
stat4u
RSS
sobota, 08 grudnia 2012
Sowiecki design lat 1950-1980

W Moskiewskim Muzeum Designu trwa właśnie wystawa na której zaprezentowano design lat 1950-1980. Można na niej zobaczyć rzeczy codziennego użytku, zabawki, meble, plakaty, czy nawet środki transportu :) Na ekspozycję składają się nie tylko eksponaty z muzeum, ale także z kolekcji prywatnych. Dodatkowo nakręcono wywiady z designerami tamtych lat - z Jurijem Sołowiowem, Wiaczesławem Akopowem, czy Władimirem Runge - które również można obejrzeć w muzeum. Pod zdjęciami znajdziecie też wywiad z Jurijem Sołowiowem na temat designu butelki rosyjskiej wódki :)

 

 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 

 

Tagi: Rosja
20:44, gavarit
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 grudnia 2012
Rosyjskie mieszkanie w rosyjskim filmie

Jak przedstawiane jest typowe rosyjskie mieszkanie w kinie? Dużo drewna, białe obrusy, czajniczki i zieleń za oknem. Zobaczcie sami:


 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 

 

źródło: salon.ru

Tagi: Rosja
19:31, gavarit
Link Komentarze (1) »
sobota, 24 listopada 2012
Pałac Putina

W Rosji możemy zajrzeć do wielu zabytkowych pałaców. Ale nie do tego jednego, przynajmniej osobiście. Jakiś czas temu pojawiły się zdjęcia "Pałacu Putina", do którego oczywiście sam zainteresowany się nie przyznaje. A jak wygląda?

 

 

Tagi: putin Rosja
17:52, gavarit
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 sierpnia 2012
Anna Anderson

W 1920 roku młoda kobieta przebywająca w szpitalu psychiatrycznym po nieudanej próbie samobójczej zaczyna się przedstawiać jako carewna Anastazja. Jej wersja zaczyna mieć grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Anderson nie była jedyną osobą podającą się za Anastazję, ale były przesłanki, które w pewien sposób potwierdzały jej wersję: po pierwsze Anderson i Anastazja były do siebie podobne pod względem fizycznym. Obydwie miały zdeformowaną lewą stopę. Co więcej, miała blizny, które jak twierdziła były śladem po ataku bolszewików.

Zdecydowanie więcej było różnic. Anderson nie znała rosyjskiego (chociaż rozumiała go), tak samo jak francuskiego i angielskiego.  Pomimo, że jej tożsamość została potwierdzona przez córkę Rasputina - Marię, ta niedługo potem cofnęła swoje zeznania. W ramach prywatnego śledztwa ustalono także, że Anna Anderson to tak naprawdę Franciszka Szankowska pochodząca z Gdańska.

To rozwiązania zagadki potrzebny był test DNA, a ten udało się zrobić dopiero po śmierci Anderson w 1994 roku. Wykazano, że Anna Anderson nie jest w żaden sposób spokrewniona z Anastazją Romanow. A jak wiadomo obecnie, w 2008 roku znaleziono dwa ciała, których zbadanie ujawniło, że należą do carskiej rodziny, najprawdopodobniej do carewicza Aleksieja i jednej z jego sióstr. 

 
 
 


 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 72