Gavarit
on Google+
stat4u
RSS
wtorek, 30 listopada 2010
Orędzie Miedwiediewa

Każdego roku prezydent Rosji wygłasza orędzie w parlamencie. Tradycję rozpoczęto 24 lutego 1994, kiedy to ówczesny prezydent, Borys Jelcyn wymówił swoje przesłanie o umocnieniu państwa rosyjskiego.

Spis kolejnych wystąpień można znaleźć na stronie RIA Novosti.

 

Miedwiediew

 

W tym roku, prezydent Miedwiediew mówił o

- podwyższeniu energoefektywnośći ekonomiki do 40% w 2020r.

- o tym, że przy urodzeniu trzeciego dziecka, rodzinie będzie się należeć dodatkowa ziemia

- o nowej strategii rozwoju farmaceutyki

- o nieumożliwienie dostępu do pracy z dziećmi tym, którzy w przeszłości zostali skazani za przestępstwo z udziałem dzieci

- reprezentujący dane regiony Rosji będą mieli stale informować o sytuacji ekologicznej

 

Więcej na RIA Novosti

poniedziałek, 29 listopada 2010
Anna Korwin - Krukowska

 

Miłość Dostojewskiego, Aniuta. Z pochodzenia Polka, ale urodzona w zrusyfikowanej rodzinie. Pisała nowele, jedną z nich wysłała do pisma Epoka - nowela spodobała się Dostojewskiemu na tyle, że zdecydował się ją opublikować.

Gdy wrac z rodziną spędzali zimę w Petersburgu, zaprosili do siebie Dostojewskiego, który zaczął być u nich stałym gościem. Aniuta zrobiła na nim wielke wrażenie i to prawdopodobnie na niej wzorowana jest postać Agłai z jego powieści Idiota.

 

Anna Korwin - Krukowska

 

Anna odrzuca jego oświadczyny - jest pełna podziwu dla niego, ale nie wyobraża siebie w roli kobiety, która będzie żyła tylko dla męża. Wychodzi za mąż za innego mężczyznę, małżeństwo nie jest szczęśliwe.

 

 

niedziela, 28 listopada 2010
Nabokov

Lubię takie niespodzianki. Tym razem szukając w internecie wykładów Nabokova potrzebnych mi do referatu o Idiocie Dostojewskiego, natknęłam się na nagranie francuskiego programu Apostrophes w którym gościem jest właśnie Nabokov. Po francusku, z rosyjskimi napisami, polecam.

 

 

czwartek, 25 listopada 2010
Recepta na zwycięstwo