Gavarit
on Google+
stat4u
RSS
czwartek, 16 września 2010
Medwiediew - blogger.

Więc gdzie uda nam się dowiedzieć, co słychać właśnie  pana prezydenta?

 

1.Livejournal.com

 

2. Twitter

piątek, 20 sierpnia 2010
Кирилл Толмацкий a.k.a. Le Truk

Jeden z najbardziej popularnych rosyjskich raperów. Urodzony w Moskwie, zasłynął piosenką "Слёзы", wykonaną w duecie z Мэд Дог.

 

Le Truk to także producent, poete. Będąc u szczytu popularności, tuż po wydaniu płyty Децл Aka Le Truk nagle znika na niemalże trzy lata. Opowiada o tym dziennikarzowi Rolling Stones:

"Никуда я не пропадал. Напротив, я много выступал — просто меня было не видно по телевизору, потому что не хотелось светиться в разных глупых передачах. Зато меня полюбили улицы. За эти три года гнев в отношении персонажа по имени Децл окончательно стих. Те, кто орал: «Децл — лох!», — теперь признаются, что они мой диск все равно под подушкой хранили. Сейчас, пожиная плоды той популярности, я не могу сказать, что это был негативный опыт. Ведь меня тогда вся страна узнала."

O swojej przemianie, podjeściu do mediów i moskiewskim życiu rozmiawa w programie Акулы пера.

poniedziałek, 02 sierpnia 2010
Rosyjskie serwisy społecznościowe

VKontakte.ru

Odpowiednik znanego wszystkim Facebooka, także pod względem graficznym.

VKontakte.ru

 

 

Odnoklassniki.ru

Nasza-klasa przeniesiona na grunt rosyjski, z tą różnicą, że żeby mieć pełny dostęp do serwisu, trzeba wysłać smsa (ok 6zł)

Odnoklassniki.ru

 

 

Privet.ru

Serwis stawia na dzielenie się zainteresowaniami.

Privet.ru

Livejorunal.ru

Największa rosyjska platforma blogowa.

Livejournal.ru

 

 

Spis popularnych serwisów można także znaleźć na stronie Letopisi.ru

niedziela, 01 sierpnia 2010
Wódka

Na początku było słowo, a słowo było u Boga, i słowem była Wódka - tak zaczyna swój felieton Wiktor Jerofiejew w tomie Rosyjska Apokalipsa.

Według legendy, jako pierwsi wódką zajęli się pod koniec XV wieku mnisi z monasteru czudowskiego, jednak do poważniejszego zajęcia się sprawą tego napitku zobowiązał się Sergiej Witte - minister finansów Aleksandra III. Polecił on znanemu skądinąd Dmitrijowi Mendelejewowi znalezienie sposobu na ulepszenie jakości wódki. Chemik poważnie potraktował swoje zadanie i już wkrótce oznajmił, że najlepsza proporcja dla wódki to 40% (ważne jest, by nie mieszać objętości spirytusu i wody, ale ich odpowiedniki wagowe). Od tego czasu rosjanie coraz częściej poświęcają swoją uwagę temu napojowi, dopiero Gorbaczow aka Mineralny Sekretarz wypowiada jej wojnę, czego skutki, cytując dalej za Jerofiejewem, były opłakane:

Obrażenia, spadek wydajności pracy, długości życia, wypadki drogowe.

Teoretyczne rozwiązanie problemu, przyczyniło się do powstania kolejnych - zaczęło brakować cukru, na wskutek wytężonej produkcji samogonu, przeciętny rosjanin nie bał się sięgnąć po środki do czyszczenia wanien, płyny hamulcowe, a nawet kosmetyki do oczyszczania skóry, czego oczywistem skutkiem stały się śmiertelne zatrucia, chociaż i wcześniej więszość aktów samobójczych popełnianych było pod wpływem alkoholu.

Wytwór samogonu dał początek wszechobecnej rosyjskiej korupcji, czemu nie ma się specjalnie dziwić - trudno jest znaleźć drugi, tak chodliwy towar w całej Rosji. Władza biorąc napitek pod swoje skrzydła widziała co robi: w czasach Brieżniewa część budżetu pochodząca ze sprzedaży wódki ze 100 miliardów rubli powiększyła się do 170.

Piją wszyscy, bez względu na pochodzenie i miejsce - zarówno zwykli chłopi na wsi (gdzie będzie czasem ciężko dostać coś do jedzenia, ale wódka znajdzie się zawsze) jak i dygnitarze, bez względu na szczebel zawodowy. Różnica polega na tym co piją - na wsi, na jedną butelkę wódki przypada cztery i pół butelki samogonu, w mieście sięga się raczej po trunki pochodzące z regularnej produkcji.

Wódka towarzyszy rosjaninowi w każdej chwili jego życia, jest nieodłącznym elementem jego urodzin jak i śmierci, szczęśliwy ruski wypije nie mniej, niż w chwili gdy zostanie kompletnie sam, bez żadnych perspektyw. Będzie pił i w pracy, jak i gdy z niej wróci - we własnym domu. Z wrogiem i z przyjacielem.  Ta gotowość całkowitego poddania się alkoholowi jest nieodłącznym elementem rosyjskiego narodu.